Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Blog wpisy
Blog chmura tagów
Czy wiesz...? cz.34 0
Czy wiesz...? cz.34

Co to jest sekt?

Sekt (niem. wino musujące), to określenie dla wina musującego produkowanego w Niemczech tradycyjną metodą fermentacji w butelkach. Wina te produkowane są dokładnie tą samą metodą co francuskie szampany, czyli bez sztucznego nasycania napoju dwutlenkiem węgla.

Na czym polega metoda szampańska? Otóż na tym, że wino ulega podwójnej fermentacji moszczu: pierwszej w kadziach, a drugiej w butelkach.

Pierwsza fermentacja, alkoholowa, jest identyczna dla win musujących i spokojnych. Ten etap odbywa się zwykle w kadziach.

Następnie następuje moment butelkowania wina i dodaje się do niego tzw. liqueur de tirage, złożony z drożdży i cukru. Ten dodatek powoduje drugą fermentację, tzw. "pienistą". Ta druga fermentacja powoduje powstawanie pęcherzyków dwutlenku węgla.

W wyniku drugiej fermentacji tworzy w butelkach obfity osad. Aby się go pozbyć butelki układa się nachylone szyjką w dół i codziennie je porusza, aby oddzielić osad od ścianek i aby opadł on w stronę szyjki. Aby usunąć osad zamraża się szyjkę butelki w kąpieli chłodzącej (roztwór solanki o temperaturze –18 °C), butelkę na chwilę otwiera, a lodowy czop z drożdżami jest wyrzucany przez gaz pod ciśnieniem (etap zwany oczyszczeniem). Następnie wino się korkuje. Objętość wina stracona w ten sposób jest uzupełniana mieszanką starego wina i cukru.

Sekt może być sprzedawany jako Deutscher Sekt wyłącznie, jeśli został wyprodukowany w 100% z winogron niemieckich. A niemieckie sekty cieszą się bardzo dobrą reputacją jako produkty wysokiej jakości.

 

Spróbujcie sektów z naszej oferty – są wyborne 😊

https://vinni.pl/pl/c/SEKT/164

Czy wiesz co to jest sekt? - vinni.pl

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl